Autor |
Rattus_norvegicus
Dziki Babuć
Dołączył: 23 Gru 2006
Posty: 488
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Ze Stawowej
Nie 0:16, 03 Cze 2007
|
|
Wiadomość |
|
Pablo Picasso – Guernica
[link widoczny dla zalogowanych]
Sztuka to dziedzina działalności ludzkiej mająca między innymi na celu przedstawienie świata widzialnego i odczuwanego. Jest ona wszechobecna w naszym życiu codziennym. Spacerując ulicami miasta, oglądając telewizję, surfując po Internecie- wszędzie mamy do czynienia z jakimiś rodzajami sztuki (bardziej lub mniej szlechatnymi). Tematem mojej pracy były funkcje sztuki w wybranym, uznanym „dziele sztuki”. Dzieło sztuki - to całościowy i syntetyczny wytwór artystyczny o określonym sensie, charakteryzujący się wysokimi walorami estetycznymi (piękno). Poza funkcją estetyczną pełni również inne funkcje (np. wychowawczą, poznawczą, użytkową lub religijną). Starałam się więc znaleźć takie dzieło sztuki, które reprezentuje najwięcej funkcji sztuki i natrafiłam na niezwykle ciekawy obraz „Pabla Picassa” „Guerenicę” , która reprezentuje styl kubizmu.
Obraz ten prezentuje bardzo specyficzną estetykę. Funkcją tego dzieła z pewnością nie jest pokazanie odbiorcy „piękna” kompozycji i formy, lecz raczej chaos, który ukazuje brutalność wojny. Obraz oczywiście może się w pewien sposób podobać, za unikalny styl Picassa, ale ma on przekazywać treści, które nie są z natury piękne, a okropne.
„Guerenica” Jest wyrazem hołdu złożonemu hiszpańskiemu miastu Guernica, które zostało zbombardowane przez Legion Kondor z niemieckiego Luftwaffe. Malarz bardzo przeżywał wojnę domową w Hiszpanii i zaczął angażować się politycznie. Obraz został zamówiony przez rząd republikański dla wystawienia w hiszpańskim pawilionie podczas Wystawy Światowej w 1937 roku w Paryżu. Obraz przedstawia chaos, śmierć i strach ludzi, które sprowadza wojna na spokojne miasteczko. Autor w ten sposób porozumiewa się z odbiorcą (funkcja komunikatywna), przestrzegając go przed agresją, którą wywołują u człowieka zwierzęce instynkty. Ta funkcja jest bezpośrednią powiązana z kolejnym zadaniem tego dzieła – nauką etyczną. Tragedia miasta Guerniki została podkreślona poprzez użytą kolorystykę – czerń, biel i różne odcienie szarości. Cierpienie wyraził artysta poprzez postacie i rekwizyty: szczątki ludzkie, płaczące kobiety, leżącego wojownika, powalone zwierzęta: konia i byka – ofiary wojennych potworności. Nad całością zaś góruje mitologiczny grecki bóg wojny - Ares. Picasso naucza, więc pokoju, poprzez ukazanie chaosu wojny, ukazanie całego zła z nią związanego. Mamy tu także do czynienia z funkcją wychowawczą dzieła- sztuka wychowuje i uczy, wskazuje na normy i wzorce postępowania.
„Guernica” jest jaskrawą, karykaturalnie przerysowaną wizją terroru i przerażenia. Płaskie postaci, prawie pozbawione modelunku i połączone tylko przez najogólniejszy zarys perspektywy, składają się na obraz nie odpowiadający żadnym konwencjonalnym wyobrażeniom piękną. Fragmenty czterech przerażonych kobiet, jednej z ciałem martwego dziecka na rękach, zmasakrowane ciało żołnierza ściskającego w martwej dłoni miecz, szczątki innych ciał, łeb przerażonego konia i złowieszczy łeb byka, jakaś postać z lampą naftową i żarówka otoczona ostrymi zębami korony słonecznej - wszystko to składa się na niezapomniany obraz chaosu. Niektórzy zauważali z ironią, że to, co miało być wystąpieniem w obronie prostego człowieka, jest w istocie dostępne tylko "dla nie wielkiego kręgu ludzi, którzy dzięki wcześniejszym doświadczeniom znali już język, jakim przemawia - intelektualistyczny, zawiły dialekt sztuki, niezrozumiały dla prostego człowieka". Picasso zdawał się nie zwracać na nic uwagi, być może uznając, że to, co namalował, jest dostatecznie wymowne. W 1940 roku w okupowanym przez Niemców Paryżu pokazał fotografię obrazu niemieckim oficerom. "To pańskie dzieło?" - spytał jeden z Niemców. - "Nie - odpowiedział Picasso. - Wasze".
Poza funkcją etyczną i wychowawczą, która niewątpliwie dominuje w tym dziele, „Guerenica” reprezentuje też funkcję identyfikacyjną - integruje i wykazuje przynależność do grupy społecznej – Hiszpanów.
Podsumowując, uważam, że takie dzieła sztuki jak ten obraz, są bardzo istotne naszym społeczeństwie. Obrazy, które wyrażają sobą pewne zjawiska i nie potrzebują żadnych komentarzy, po prostu opisują.
Pisałem to wieczorem, nie ręcze niczym za tą pracę ale coś jest, pakuję tutaj jakby ktoś chciał coś dodać, wytknąć błędy. Część pracy jest zerżnięta. Ale w sumie myślę że nie jest to złe.
Post został pochwalony 0 razy
|
|